23 sierpnia 2017

Nikt już nie kojarzy działalności prawnego detektywa ze zdobywaniem dowodów na niewierność małżonka. Dziś prywatny detektyw to ktoś, komu można powierzyć nie tylko sprawy rodzinne, ale też kryminalne oraz sprawy dotyczące biznesu i gospodarki, czasem krytyczne dla rozwoju firmy.

Zawód detektyw to dziś nie tylko osoba, która zdobędzie dowody zdrady małżonka, ale też ktoś, komu można powierzyć sprawy rodzinne, często bardzo skomplikowane i złożone, takie jak poszukiwanie zaginionego członka rodziny, ale też sprawy kryminalne czy dotyczące prowadzonego biznesu, czasem mające ogromne znaczenie dla przetrwania i rozwoju firmy.

Detektyw nie wyróżnia się z tłumu

Detektyw to nie umięśniony macho, prężący się wśród rozhisteryzowanego tłumu dziewoj, bo taki detektyw w naszym kraju jest tylko jeden…, detektyw to ktoś, kogo nie odróżnisz w tłumie. Wyglądający i zachowujący się jak reszta tłumu, bez zwracania na siebie uwagi. Krótkie spodenki, klapki, czasem elegancki garnitur sugerujący pracę w biznesie. Detektyw ma umiejętność wtapiania się w tłum, jest jak kameleon, więc nigdy nie wiesz, czy elegancka bizneswoman, para całująca się na ławce, menel przy śmietniku lub kłócąca się para w aucie są na pewno tymi, na kogo wyglądają. Wrażenie niepozorności ma w pracy detektywa ogromne znaczenie.

Specjalizacja w pracy detektywa

Specjalizacja w pracy detektywa ma coraz większe znaczenie, ponieważ okazuje się, że każdy człowiek, tak samo detektyw, jest specjalistą w określonym obszarze działania. Dlatego w Agencjach Detektywistycznych spotkasz negocjatorów, specjalistów od wywiadu gospodarczego, informatyki śledczej i innych, wykwalifikowanych fachowców z zakresu technik operacyjnych. Pracę detektywów wspomagają osoby nie posiadające licencji, którą trzeba zdobyć, zdając egzamin przed właściwa komisją. Są to pracownicy ochrony, zabezpieczenia technicznego, prawnicy, informatycy czy elektronicy. Ich praca ma ogromny wpływ na jakość i efekty pracy agencji.

Wachlarz zleceń dla prywatnego detektywa

Wachlarz zleceń dla prywatnego detektywa jest ogromny, a w uproszeniu dzieli się na sprawy rodzinne, gospodarcze i kryminalne.
Lwią część zleceń nadal stanowią zlecenia związane ze sprawdzeniem wierności małżonka czy partnera. Niekiedy jest to kwestia ustalenia czy dochodzi do zdrady, ale najczęściej jest to kwestia zebrania dowodów do sprawy rozwodowej z orzekaniem o winie zdradzającego, co oznacza korzystniejszy wyrok rozwodowy. Inną kategorią spraw rodzinnych są te związane z szukaniem osoby zaginionej lub ukrywającej się. Do agencji detektywistycznej zgłaszają się też osoby, które mają kłopoty ze ściąganiem alimentów od rodzica, gdzie detektyw ustala miejsce pracy i źródła dochodu. Najprzyjemniejszym dla detektywów sprawami są takie, gdzie na skutek ich działań łączą się rozdzielone rodziny, gdy na przykład, na skutek adopcji dzieci straciły ze sobą kontakt w dzieciństwie i odnajdują się po latach. Ale też poszukuje się członków rodziny ze względu na sprawy spadkowe.
Osobną kategorią spraw są takie, gdy sprawdza się pracownika, zarówno w firmie, jak i na przykład zatrudnioną do opieki nad dzieckiem opiekunkę. Ale rodzice często wynajmują detektywów, aby sprawowali dyskretny nadzór nad nastolatkiem, który zaczyna dziwnie się zachowywać, czym wzbudza niepokój rodziców.
Techniki stosowane przez prywatnego detektywa to szerokie spektrum czynności, które mają przynieść określoną wiedzę. Dlatego też przeprowadza się wywiady środowiskowe, obserwuje określone miejsca i osoby, przeprowadza też testy DNA. Jakkolwiek prawo zakazuje detektywom stosowania podsłuchów i innych technik zastrzeżonych dla służb policyjnych i innych służb państwowych, dlatego też najczęściej detektywi wypożyczają sprzęt rodzinom, aby to członek rodziny we własnym domu, własnoręcznie założył podsłuch lub kamery, co nie jest zabronione przez prawo, a zebrane w ten sposób dowody można wykorzystać podczas rozprawy sądowej.