16 maja 2017

Niezmiernie rzadko w naszej pracy korzystamy z grafologów. Grafologia to raczej dziedzina, z której korzysta się w kryminalistyce, chociaż, czasem na potrzeby dochodzenia, prywatny detektyw również z niej korzysta. Dzięki temu możemy określić z dużym prawdopodobieństwem charakter człowieka.

Za zachowania zewnętrzne odpowiada lewy margines. Równy charakteryzuje osoby silne i zdecydowane, wąski należy do oszczędnych i niepewnych przyszłości. Osoby tolerancyjne i hojne zostawiają szeroki, natomiast falujący charakterystyczny jest dla niezdecydowanych i dających się wykorzystywać. Zwężający się do dołu mówi, że boisz się ryzyka i innych ludzi, a rozszerzający do dołu mówi, że jesteś impulsywny i masz skłonność do trwonienia pieniędzy. Prawy margines odpowiada zachowaniom wewnętrznym. Szeroki mówi o niepewności, braku wiary we własne siły i możliwości, nieśmiałości. Wąski mówi o marzycielstwie i skłonności do przemyśleń.

Pismo proste mówi o życiu w zgodzie z przepisami oraz i niestałości w uczuciach. Pochylone w lewo u osób praworęcznych świadczy o bezkompromisowej postawie piszącego, chęci wyróżnienia, wywyższaniu się i podkreślaniu swojej inności. Pochylone w prawo mówi o łatwości w komunikowaniu się, uczuciowości i niestałości. Mocno pochylone w prawo mówi o skłonnościach przywódczych, namiętności i silnym charakterze. Mieszane charakteryzuje osoby chwiejne i niestałe, nieco kapryśne.

Grafolog określa pismo na podstawie analizy odstępów między wyrazami oraz szerokości liter. Litery szerokie to otwartość na otoczenie i towarzyskość, wąskie to opanowano wanie i ostrożność. Duże odstępy cechują osoby ceniące samotność, bez ambicji i niechętne do pomagania innym, małe mówią o przyjaznym nastawieniu do otoczenia. Drobne pismo charakteryzuje nieśmiałych i skromnych, duże dynamicznych i odważnych. Artystyczne dusze i osoby niespokojne nie potrafią zapanować nad rozmiarem pisma, dlatego jest ono różnej wielkości.

Grafolodzy poddają analizie kropki stawiane nad literami, ale też wszelkie bezwiednie robione szlaczki, rysunki i gryzmoły. Określa się nacisk na kartkę podczas pisania. Im więcej różnorodnych próbek dostarczy się grafologowi do analizy, tym rzetelniejsze będą wyniki.