17 lutego 2017

Badanie wariografem budzi lęk również u tych, którzy nie mają nic do ukrycia. To nieco podobna sytuacja, gdy ktoś oskarża nas o kłamstwo, a w nas pojawia się niepokój i poczucie winy, lub gdy zatrzymuje nas drogówka do kontroli, i pojawia się lęk czy oby na pewno wszystko jest w porządku?

Wariograf tymczasem zdobywa popularność, nie tylko podczas poważnych śledztw, ale też wśród pracodawców czy podejrzliwych małżonków.

Badanie wariografem z reguły wygląda bardzo podobnie. Najczęściej przebiega w pokoju, z którego usunięto wszelkie udogodnienia. Najczęściej stoi w nim tylko stół oraz dwa krzesła, dla badanego i badającego. Osobie, która jest przesłuchiwana zakłada się czujniki poligrafu na poszczególne części ciała. Czujniki owe mają zobrazować zmiany fizjologiczne, zachodzące w organizmie podczas rozmowy. Krzywe obrazują stan emocjonalny osoby badanej. Wynik badania zależy od rodzaju zadawanych pytań, od obojętnych po dotykające zagadnień badanej sprawy. Wynik zależy od umiejętności analizy otrzymanego obrazu graficznego. Organizm bowiem różnie reaguje na kłamstwo i prawdę.

Wariograf nie do końca wykryć kłamstwo. Wykrywa stan emocjonalny osoby badanej. Pozwala na odczytanie tego stanu i ustalenie z dużą dozą prawdopodobieństwa, kiedy badany kłamie, a kiedy mówi prawdę. Czyli tak naprawdę, zdradza cię organizm i jego reakcje fizjologiczne, a wykrywacz kłamstw tylko to obrazuje i pomaga odkryć zależności.

Badanie wariografem prowadzone są przez osoby odpowiednio przeszkolone, posiadające odpowiednie przygotowanie merytoryczne. Na zadawane pytania padają odpowiedzi “tak” lub “nie”. Pytania padają kontrolne, obojętne i krytyczne. Niby skomplikowane, prawda? Pytania kontrolne, to takie, które pozwalają ocenić postawę badanego i reakcje jego organizmu, obojętne, to te, które nie mają żadnego związku ze sprawą, a krytyczne dotykają sedna problemu. Na podstawie analizy odpowiedzi oceniany jest stan fizjologiczny ocenianej osoby, i na podstawie ich analizy wydawana jest ekspertyza.

Co ciekawe, nie musisz udzielać odpowiedzi na pytania. Są metody, pozwalające na uzyskanie wyniku przez zadawanie pytań, bez oczekiwania na odpowiedź. Odpowiedź to tylko werbalizacja, natomiast organizm z reguły reaguje w sposób bezwiedny na zadawane pytania. To tak, jak wówczas, gdy byłeś dzieckiem i popalałeś papierosy. Mimo, że mama nie miała prawa wiedzieć, na pytanie “ale ty nie palisz?”, reagowałeś bardzo nerwowo, a w sercu pojawiał się niepokojący “pik”. To zdradzał cię organizm.

Czynniki fizjologiczne, ukazywane w obrazie zapisanym wariografem, mają swoje wady. Możesz umieć kontrolować swój oddech, podnosić tętno, co pozwala zafałszować wyniki badań. Możesz w trakcie badania odwracać swoją uwagę, przywracać wspomnienia, manipulować odczuciami. Pamiętaj jednak, że po drugiej stronie stołu siedzi biegły, który również cię obserwuje i jego opinia ma również duże znaczenie. Można podjąć próby oszukania urządzenia i człowieka, który przeprowadza badanie, ale … z reguły udaje się to ludziom specjalnie do tego przedszkolnym.

W niemal 90 % przypadków badanie wariografem jest skuteczne, więc może jednak bardziej opłaca się być uczciwym.