02 czerwca 2017

Jako agencja detektywistyczna, otrzymujemy rozmaite zlecenia, mające związek z życiowymi problemami naszych klientów. W sprawach dotyczących alimentacji czy sprawach rozwodowych korzystamy z możliwości ustalenia spornego ojcostwa w zaprzyjaźnionych laboratoriach. W praktyce okazuje się, że prywatny detektyw to nie tylko osoba prowadząca obserwację, ale też ktoś, kto podpowie możliwe rozwiązania.

Kwestia ojcostwa bywa kwestią sporną w przypadku spraw o alimenty czy w przypadku spraw rozwodowych.

Ojcowie, często w akcie desperacji, za wszelką cenę chcą się upewnić, że dziecko jest ich, czasem chcą ten fakt udowodnić. Ilu ludzi, tyle motywów postępowania.Badania DNA to najdokładniejszy, dając stuprocentową pewność sposób, na ustalenie kwestii spornego ojcostwa. Najbardziej wiarygodne wyniki uzyskuje się, badając materiał pobrany od matki, ojca i dziecka, jednak z wiadomych powodów nie zawsze jest to możliwe. Testy w stu procentach mogą wykluczyć potencjalne ojcostwo lub potwierdzić je z prawdopodobieństwem równym 99,00 procenta. To wystarczy do wyjaśnienia kwestii spornych.

Jak wykonuje się badanie DNA?

Badanie wykonuje się na podstawie analizy komórek zawierających jądra. Pozyskuje się je z krwi, komórek nabłonka i naskórka. Dziś nie trzeba do celów badania pobierać krwi, wystarczy pobrać wymaz z wnętrza policzka. To dziecinne łatwe, bo właściwie wystarczy zamówić zestaw testowy, pobrać materiał, co jest całkowicie bezbolesne i nawet osoba niedoświadczona może pobrać materiał nawet od niemowlaka, następnie odesłać do laboratorium, poczekać do dwóch tygodni na wynik badania i uzyskać pewność.

Zaawansowana technologia w służbie ludzkości

Sam proces badania DNA jest zaawansowany technologicznie, wymaga specjalistycznego sprzętu, laboratorium i doświadczonego personelu. Dzięki stosowanym w laboratoriach procedurach nie ma mowy o pomyłce. Składa się kilku etapów. Podczas pierwszego izoluje się materiał z komórek zawierających jądra. Potem namnaża się pozyskany materiał, a markery DNA,czyli niekodujące fragmenty zostają skopiowane do liczby umożliwiającej uwidocznienie profilu genetycznego badanej osoby. Potem sekwencjonuje się DNA i analizuje otrzymany obraz, sprawdzając ilość powtórzeń określonych nukleotydów w badanych próbkach. Stosuje się do badania dwie metody, jedna to RFLP, polimorfizm długości fragmentów restrykcyjnych, druga to PCR, reakcja łańcuchowa polimerazy, a tu, najczęściej stosowaną jest krótkie powtórzenie tandemowe (STR), gdzie wynik podawany jest w liczbach, oznaczających liczbę powtórzeń danego motywu.

Koszty badania DNA

Koszt badania to rząd od 900 do 1500 złotych. Do niedawna były to kwoty kilku tysięcy, a samo badanie przeprowadzano na zlecenie organów procesowych. Ojcostwo należało ustalać przed sądem. Co ciekawe, dzięki badaniom genetycznym można też ustalić stopień pokrewieństwa dalszych członków rodziny, czyli na przykład dziadków, dzięki czemu, można ustalić ojcostwo bez fizycznego udziału ojca.