31 maja 2017

Zawsze istnieje ryzyko, że sąd odrzuca dowody przedstawione przez detektywa. Zwłaszcza, jeśli dowody zebrane są w sposób budzący wątpliwości w kwestii ich legalności. Tak naprawdę, moc dowodów zależy od etyki i profesjonalizmu detektywa, który nie będzie działał niezgodnie z prawem podczas obserwacji osoby posądzonej o zdradę.

Ustawa o usługach detektywistycznych jasno precyzuje, co oznaczają czynności detektywistyczne, dzięki którym uzyskuje się, przetwarza i przekazuje informacje o osobach, przedmiotach i zdarzeniach. Istotne jest tu nie przekraczanie uprawnień i nie wkraczanie na “teren” zastrzeżony dla organów i instytucji państwowych.
Usługi detektywistyczne można wykorzystać w sprawach wynikających ze stosunków prawnych dotyczących osób fizycznych, gospodarczych, dotyczących wykonania zobowiązań majątkowych, zdolności płatniczych, wiarygodności, w sprawach nie prawnego wykorzystania nazwy handlowej czy znaku towarowego, nieuczciwej konkurencji, ujawnienia tajemnicy służbowej czy handlowej. Usługi detektywa pożądane są przy poszukiwaniu osób zaginionych, ukrywających się, ustalaniu składników majątku, czy w sprawach, o które toczy się postępowanie karne lub skarbowe.
Tak mówi ogólnie ustawa, więc wielu prawników sugeruje, że o ile małżeństwo można jeszcze “podciągnąć” pod związek prawny, o tyle niewierność małżeńska nie jest przestępstwem, i nie podlega przepisom prawa karnego.
Stąd wniosek o odrzucenie raportu z czynności detektywa. Jednak, w dzisiejszym świecie, gdzie w walce o swój byt niemal wszystkie chwyty są dozwolone, sądy nie odrzucają dowodów niewierności, o ile są one zgodne z prawem, a detektyw nie przekroczył swoich kompetencji. O ile granica między uporczywym nękaniem, a długoterminową obserwacją może być ledwo zauważalna, o tyle jednak, detektyw, obserwując osobę podejrzane w miejscach publicznych i ogólnie dostępnych, bez naruszania jej prywatności, tworzy dokumentację wiarygodną, która na pewno zostanie przez sąd przyjęta.
Stąd, ze względów formalnych, detektywi nie prowadzą podsłuchu osób obserwowanych, a tylko wypożyczają klientowi odpowiedni sprzęt. Klient dowody w postaci nagrań z podsłuchu zdobywa samodzielnie. Z pewnością wiele osób może uznać ten proceder za nieetyczny, jednak w dzisiejszym świecie wiele rzeczy jest nieetycznych. Z drugiej strony, czy etyczna jest zdrada? Chęć opuszczenia dotychczasowego partnera z maksymalnym zyskiem? Oszukanie go? W tym momencie etyka staje się pojęciem względnym.
My, jako detektywi, musimy być etyczni. Musimy przestrzegać prawa. mamy też prawo odmówić czynności, którą uznamy za nieetyczną czy niezgodną z prawem. Możemy ponieść konsekwencje swoich działań, od grzywny, przez ograniczenie wolności do kary pozbawienia wolności. Dlatego dla nas ważna staje się kwestia legalności zdobytych dowodów i jest to kwestia priorytetowa.
Odpowiadając na pytanie, postawione w tytule, sąd odrzuci dowód przedstawiony przez detektywa, zdobyty w sposób nielegalny, jednak firmy, takie jak nasza, bardzo dbają o etyczną i zgodną z prawem obserwację klienta.