15 lutego 2017

Z reguły, ktoś, kto nie ma pojęcia o zawodzie detektywa, myśli, że jest on niezwykle pasjonujący. Sugerując się filmami, programami telewizyjnymi czy książkami, faktycznie można pomyśleć, że to praca dla kogoś lubiącego ekstremalne przygody. Nic bardziej mylnego, praca detektywa bywa bardzo prozaiczna,  bardzo mozolna i czasem niewdzięczna, jednak zawsze znajdą się chętni, by temu zawodowi przyjrzeć się bliżej.

To, co wolno detektywowi, jasno i dogłębnie określa ustawa o usługach detektywistycznych. Detektyw zajmuje się:

  • zbieraniem informacji na temat majątku i wiarygodności w stosunkach gospodarczych
  • zbieraniem informacji na temat jednostek organizacyjnych
  • zbieraniem informacji w sprawach cywilnych
  • poszukiwaniem osób zaginionych
  • poszukiwaniem osób ukrywających się
  • poszukiwaniem mienia(skradzionego, zaginionego lub celowo ukrywanego przez dłużnika przed wierzycielami)
  • zbieraniem informacji w sprawach, w których toczy się postępowanie karne

Detektyw pracuje najczęściej albo w agencji na podstawie umowy cywilnoprawnej, albo na własny rachunek. Stąd, w zależności od zleceń, jakie otrzymuje agencja, detektyw może zajmować się też windykacją należności, weryfikacją dokumentów, ochroną mienia oraz wykrywaniem podsłuchów.

Aby zostać detektywem, trzeba zdać egzamin na licencję detektywa. Zanim się do niego przystąpi, należy złożyć dokumenty potwierdzające obywatelstwo polskie lub obywatelstwo kraju będącego członkiem UE, opinię właściwego komendanta Policji (powiatowego lub miejskiego). Kandydat powinien mieć ukończone 21 lat, posiadać co najmniej średnie wykształcenie, posiadać świadectwo o niekaralności. Jeśli kandydat pracował w Policji, Straży Granicznej, wojsku, prokuraturze, sądzie, Urzędzie Ochrony Państwa czy w urzędach administracji państwowej i w okresie poprzedzającym pięć lat do dnia, w którym ubiega się o licencję, został zwolniony dyscyplinarnie, nie może ubiegać się o licencję. Zanim przystąpi się do egzaminu, należy przejść obowiązkowe badania lekarskie oraz psychologiczne. Badania te musisz odnawiać co trzy lata.

Egzamin na licencję obejmuje zagadnienia  z zakresu znajomości konstytucji, przepisów prawa odnoszących się do działań Policji, Straży Granicznej i innych służb mundurowych, ustawę  o ochronie danych osobowych, kryminalistykę, kryminologię, wiktymologię i psychologię sądową. Łatwo nie jest, chociaż byli policjanci mają zdecydowanie łatwiej.

Jako detektywi pracują najczęściej byli pracownicy policji i innych służb mundurowych, którzy w swojej poprzedniej pracy nabyli doświadczenia w pracy operacyjnej, zdobyli i nawiązali odpowiednie kontakty, ułatwiające im codzienną pracę.

Detektyw to człowiek nieco tajemniczy, potrafiący utrzymać tajemnicę, spostrzegawczy i sprytny, równocześnie konsekwentny, logicznie myślący, kojarzący fakty i uparty. Zarobki to kwestia od dwóch do czterech tysięcy, zależnie od rodzaju agencji, stawek przez nią przyjmowanych i zleceń. Na własnym rozrachunku zarobki uzależnione są od stopnia skomplikowania zleceń i rzeczywistej wyceny nie tylko zlecenia, ale i kosztów ponoszonych w trakcie jego realizacji. Praca niewiele ma wspólnego z ekscytującym przygodami Sherlocka Holmesa, a bardziej ze żmudnym układaniem 5000 puzzli.